Paten Kaymanın Yararları

26 yılı aktif olarak paten kayma ve 17 yılı profesyonel olarak paten dersi veren bir paten eğitmeni olarak açıkça söyleyebilirim ki PATEN kaymak özellikle çocuklarda öz güveni inanılmaz derecede artırıyor. Ailelerin içine kapanık olarak nitelendirdiği miniklerimizin büyük çoğunluğunda derslerin ve kursların sonuna doğru oldukça dışa dönük tavırlarla olumlu geri dönümler alıyoruz ve gerçekten tavsiye ediyoruz.

Deneyimli hocaların farketmesiyle çocukların içe veya dışa basma problemi farkedilip en azından aileler bu konuda uyarılabiliyor ve paten seçenekleri bu doğrultuda değiştirilebiliyor.

Çocuklar için ciddi bir efor ve enerji harcama yöntemi olmakla beraber harika bir sosyal çevreye vesile oluyor etkileşim ve girişkenlik artıyor.

Ayrıca düzenli bir şekilde paten yapanların genel olarak daha fit bir vücüda sahip olduğu biliniyor. ve patenin kalori yakma konusunda sporların başında geldiği hemen hemen bütün çevrelerce iddia ediliyor.

En önemlisi paten kayarken aldığımız keyif ve haz, bizleri daha pozitif ve mutlu birer birey haline getiriyor. Paten benim için özgürlük demek 🙂 Özgür demişken, Oğlum bana “baba sen bir süper kahramansın, senin süper gücün paten kaymak” diyor :)))

Çeşitli siteleri araştırdıktan sonra MİGROS’un bir yayınını paylaşmaya karar verdim. Keyifli okumalar.

Paten Kaymanın 9 Faydası

Belki de küçükken ailenizden size bir paten almasını çok istediniz, o zamanlar hevesliydiniz ama büyüdükçe o işleri bıraktınız. O halde şimdi, o heyecanları tekrar canlandırmanın tam zamanı; çünkü paten kaymanın yaşı olmadığını ve sağlık için oldukça faydalı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

İşte yeniden harekete geçmenize yardımcı olacak, hemen bir paten alma kararı almanıza etki edecek birbirinden güzel 9 fayda:

1. Stresten Arındırır

Gün boyu strese çok fazla maruz kaldıysanız günü iyi bitirebilmek için en iyi alternatif, paten kaymak olabilir. Açık alanda özgürce paten kaymak; eğlenerek vakit geçirmenizi sağlayarak kötü durumlardan biraz olsun uzaklaşıp mutlu olmanıza yardım edecektir.

2. Vücudun Şekillenmesine Yardımcı Olur

Eğer ki özellikle basen bölgesi ve selülitlerden şikayetçiyseniz çözümünüz paten kaymakta gizli olabilir. Paten kaymak; özellikle bacakların çalışmasını sağlayarak basenlerin incelmesine, selülitlerin yok olmasına yardım eder.

3. Denge Yetisini Geliştirir

Paten kayma sürecinde en etkin olan kısım iyi bir denge yetisine sahip olabilmektir. İyi bir sürüş için dengenizi korurken hem denge yetinizi geliştirebilir hem de hareket kabiliyetinizi artırabilirsiniz.

4. Fit Bir Görünüm Kazandırır

Paten kaymak, en çok kalori yaktıran sporlardan biridir. Bir antrenman olduğunu fark ettirmeyecek kadar keyifli olan 1 saatlik paten kayma sürecinde yaklaşık olarak 500 kaloriye kadar yakım sağlayabilir hayal ettiğiniz vücuda keyfinizden vazgeçmeden ulaşabilirsiniz.

5. Bütünlük Sağlar

Paten kaymak, iskelet ve sinir sisteminin uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Paten kayarken sadece ayaklarınızı değil; tüm kemik yapınızı, zihninizi ve ruhunuzu ortaya koymuş olursunuz. Böylece koordinasyon sayesinde iç huzuru sağlamak için de güzel bir adım atmış olursunuz.

6. Kondisyon Kazandırır

Paten kayarak zamanla iyi bir kondisyon sağlar, her sporu kolaylıkla yapabilir hale gelebilirsiniz.

7. Keşfettirir

Paten kayarak, yürüyerek ulaşamadığınız birçok yere daha kolay ulaşabilir her zaman geçtiğiniz yolların daha farklı köşelerini keşfedersiniz. Yeni yerler gördükçe merakınızla birlikte keyfiniz de artar.

8. Sosyal Çevre Kazandırır

Paten grupları, düzenlenen patenli etkinlikleri takip ederek sizin gibi aynı aktiviteden hoşlanan insanlarla bir araya gelir yeni dostlar kazanabilirsiniz.

9. Ruh Halinizi İyileştirir

Paten kayma sırasında yaşadığınız sürüş keyfi, aldığınız temiz hava, kalori yakmanın mutluluğu, yeni köşeler keşfetmenin heyecanının birleşmesi sonucunda ruh halinizde olumlu değişmeler görülmesi de kaçınılmazdır. Paten kaymayı, bir rutin haline getirdiğinizde hayata daha olumlu yaklaşmaya başladığınızı görebilirsiniz.

Kaynak: https://migrostv.migros.com.tr/neler-oluyor/eglence/bisiklete-rakip-paten-kaymanin-9-faydasi/